Etobicoke Swim Club                                   21/04/2017 - 8:08 PM
  2017 Canadian Eastern Swimming Championships - 20/04/2017 to 23/04/2017  
 
 Event 20  Men 14-16 400 LC Meter IM
=========================================================================
    Name           Year Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Young, Brodie    00 HYACK             4:33.24    4:30.51         50  
                 28.28      1:00.76 (32.48)
        1:37.06 (36.30)     2:12.60 (35.54)
        2:50.38 (37.78)     3:29.21 (38.83)
        4:00.21 (31.00)     4:30.51 (30.30)
  2 Gagne, Collyn    00 OAK               4:40.42    4:32.54         30  
                 29.26      1:02.54 (33.28)
        1:37.41 (34.87)     2:11.66 (34.25)
        2:51.09 (39.43)     3:30.46 (39.37)
        4:02.39 (31.93)     4:32.54 (30.15)
  3 Millette, Charl  00 PCSC              4:35.26    4:33.25         20  
                 28.46      1:01.28 (32.82)
        1:36.23 (34.95)     2:10.61 (34.38)
        2:51.04 (40.43)     3:31.45 (40.41)
        4:02.90 (31.45)     4:33.25 (30.35)
  4 Hussey, Patrick  01 PCSC              4:42.43    4:37.86         19  
                 28.87      1:02.73 (33.86)
        1:40.00 (37.27)     2:15.86 (35.86)
        2:55.26 (39.40)     3:35.13 (39.87)
        4:07.15 (32.02)     4:37.86 (30.71)
  5 Singh, Sehajvir  01 HYACK             4:46.11    4:38.85         18  
                 29.68      1:03.89 (34.21)
        1:39.61 (35.72)     2:15.16 (35.55)
        2:56.74 (41.58)     3:37.38 (40.64)
        4:08.81 (31.43)     4:38.85 (30.04)
  6 Lau, Alvin       01 MST~              4:44.54    4:42.62         17  
                 28.60      1:02.71 (34.11)
        1:38.44 (35.73)     2:15.11 (36.67)
        2:55.81 (40.70)     3:37.23 (41.42)
        4:10.12 (32.89)     4:42.62 (32.50)
  7 Hull, Aidan      01 TSC               4:43.42    4:47.44         16  
                 29.85      1:04.69 (34.84)
        1:40.57 (35.88)     2:15.78 (35.21)
        2:57.50 (41.72)     3:40.53 (43.03)
        4:14.88 (34.35)     4:47.44 (32.56)
  8 Nickerson, Juds  00 WD                4:46.24    4:48.02         15  
                 29.16      1:03.59 (34.43)
        1:41.53 (37.94)     2:17.71 (36.18)
        3:00.89 (43.18)     3:44.51 (43.62)
        4:17.04 (32.53)     4:48.02 (30.98)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Dimitrov, Marti  00 HYACK             4:47.75    4:40.91         12  
                 29.18      1:01.80 (32.62)
                                2:15.37 ( )
        2:57.80 (42.43)     3:40.13 (42.33)
        4:11.45 (31.32)     4:40.91 (29.46)
 10 Gallant, Jacob   02 FAST              4:47.57    4:41.42          9  
                 29.69      1:04.53 (34.84)
        1:41.07 (36.54)     2:17.46 (36.39)
        2:57.98 (40.52)     3:39.48 (41.50)
        4:11.35 (31.87)     4:41.42 (30.07)
 11 McRae, Robert    00 PCSC              4:46.50    4:42.05          8  
                 29.15      1:03.54 (34.39)
        1:41.61 (38.07)     2:19.04 (37.43)
        2:59.13 (40.09)     3:39.24 (40.11)
        4:11.13 (31.89)     4:42.05 (30.92)
 12 Quirie, David    02 NKB               4:47.31    4:44.32          7  
                 29.64      1:04.38 (34.74)
        1:39.47 (35.09)     2:14.16 (34.69)
        2:58.61 (44.45)     3:42.98 (44.37)
        4:14.43 (31.45)     4:44.32 (29.89)
 13 Oswald, Brendan  02 WAC               4:46.90    4:44.65          6  
                 29.36      1:04.07 (34.71)
        1:39.81 (35.74)     2:15.15 (35.34)
        2:57.37 (42.22)     3:39.74 (42.37)
        4:12.88 (33.14)     4:44.65 (31.77)
 14 Li, Stanford     02 PCSC              4:48.96    4:47.17          5  
                 29.90      1:03.86 (33.96)
        1:40.15 (36.29)     2:16.38 (36.23)
        2:59.68 (43.30)     3:42.06 (42.38)
        4:15.54 (33.48)     4:47.17 (31.63)
 15 Huang, Owen      01 MAC               4:48.51    4:47.99          4  
                 29.65      1:04.85 (35.20)
        1:43.77 (38.92)     2:20.98 (37.21)
        3:02.09 (41.11)     3:42.59 (40.50)
        4:16.04 (33.45)     4:47.99 (31.95)
 16 Smith, Everett   01 SLSC              4:50.26    4:49.63          3  
                 29.15      1:04.14 (34.99)
        1:43.12 (38.98)     2:20.87 (37.75)
        3:02.05 (41.18)     3:44.23 (42.18)
        4:17.88 (33.65)     4:49.63 (31.75)
 
 Event 20  Men 17 & Over 400 LC Meter IM
=========================================================================
    Name           Year Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Dubord, Marshal  98 CAMO              4:34.57    4:29.77         50  
                 27.59        59.26 (31.67)
        1:33.50 (34.24)     2:07.20 (33.70)
        2:46.27 (39.07)     3:25.79 (39.52)
        3:58.16 (32.37)     4:29.77 (31.61)
  2 Marois, William  98 CASE              4:33.83    4:32.23         30  
                 27.93      1:00.54 (32.61)
        1:35.26 (34.72)     2:09.79 (34.53)
        2:50.17 (40.38)     3:30.95 (40.78)
        4:02.39 (31.44)     4:32.23 (29.84)
  3 Pelletier, Eric  00 PCSC              4:36.04    4:37.38         20  
                 28.96      1:02.59 (33.63)
        1:39.15 (36.56)     2:14.16 (35.01)
        2:53.38 (39.22)     3:32.93 (39.55)
        4:05.45 (32.52)     4:37.38 (31.93)
  4 Coffin, Charles  99 PCSC              4:42.00    4:40.41         19  
                 30.04      1:03.63 (33.59)
        1:41.15 (37.52)     2:17.38 (36.23)
        2:57.82 (40.44)     3:37.79 (39.97)
        4:09.37 (31.58)     4:40.41 (31.04)
  5 Vanherk, Brenda  99 BLEN              4:42.06    4:41.98         18  
                 28.92      1:03.20 (34.28)
        1:39.09 (35.89)     2:14.36 (35.27)
        2:54.88 (40.52)     3:36.10 (41.22)
        4:10.00 (33.90)     4:41.98 (31.98)
  6 Bertrand, Kevin  99 PCSC              4:42.04    4:42.84         17  
                 29.71      1:04.12 (34.41)
        1:41.72 (37.60)     2:18.03 (36.31)
        2:58.28 (40.25)     3:38.56 (40.28)
        4:11.64 (33.08)     4:42.84 (31.20)
  7 Ji, Eric         00 MAC               4:44.20    4:43.25         16  
                 29.42      1:03.57 (34.15)
        1:41.90 (38.33)     2:19.54 (37.64)
        2:59.33 (39.79)     3:39.28 (39.95)
        4:12.22 (32.94)     4:43.25 (31.03)
  8 Lashley, Tariq   98 ESWIM             4:40.91    4:45.84         15  
                 29.81      1:03.45 (33.64)
        1:41.17 (37.72)     2:17.62 (36.45)
        2:58.37 (40.75)     3:39.02 (40.65)
        4:13.42 (34.40)     4:45.84 (32.42)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Pouliot, David   99 CAMQ              4:44.24    4:39.31         12  
                 29.18      1:03.23 (34.05)
        1:37.98 (34.75)     2:12.76 (34.78)
        2:53.47 (40.71)     3:34.53 (41.06)
        4:07.47 (32.94)     4:39.31 (31.84)
 10 Jensen, Ryan     99 GMAC              4:47.41    4:43.52          9  
                 29.44      1:03.86 (34.42)
        1:40.60 (36.74)     2:16.55 (35.95)
        2:56.29 (39.74)     3:36.28 (39.99)
        4:10.37 (34.09)     4:43.52 (33.15)
 11 Després, Julien  00 CAMO              4:44.33    4:44.38          8  
                 28.67      1:02.46 (33.79)
        1:39.91 (37.45)     2:16.34 (36.43)
        2:57.78 (41.44)     3:39.51 (41.73)
        4:12.75 (33.24)     4:44.38 (31.63)
 12 Land, Jeremy     98 PCSC              4:46.67    4:44.76          7  
                 29.67      1:04.71 (35.04)
        1:42.93 (38.22)     2:20.93 (38.00)
        3:00.12 (39.19)     3:39.59 (39.47)
        4:12.97 (33.38)     4:44.76 (31.79)
 13 Beals, Connor    99 COBRA             4:45.80    4:45.31          6  
                 29.13      1:03.16 (34.03)
        1:40.02 (36.86)     2:15.98 (35.96)
        2:58.28 (42.30)     3:40.12 (41.84)
        4:13.52 (33.40)     4:45.31 (31.79)
 14 Beaudin-Bolduc,  99 UL                4:46.35    4:49.81          5  
                 29.69      1:04.67 (34.98)
        1:43.38 (38.71)     2:20.05 (36.67)
        3:01.48 (41.43)     3:44.71 (43.23)
        4:17.57 (32.86)     4:49.81 (32.24)
 15 Haasler, Adrian  99 OAK               4:55.01    4:55.20          4  
                 30.07      1:06.50 (36.43)
        1:46.35 (39.85)     2:24.14 (37.79)
        3:05.99 (41.85)     3:47.07 (41.08)
        4:22.56 (35.49)     4:55.20 (32.64)
 16 Lemay, Julien    96 PCSC              4:58.01    4:55.66          3  
                 29.33      1:03.92 (34.59)
        1:42.44 (38.52)     2:20.57 (38.13)
        3:02.66 (42.09)     3:46.47 (43.81)
        4:21.58 (35.11)     4:55.66 (34.08)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 20                 
 
  1. Pointe-Claire Swim Club         782.5   2. Island Swimming Club              499
  3. Club Aquatique Montréal           495   4. Hyack Swim Club                 424.5
  5. Etobicoke Swimming              419.5   6. Markham Aquatic Club            369.5
  7. Oakville Aquatic Club             331   8. North York Aquatic Club           301
  9. Neptune Natation                243.5  10. Toronto Swim Club                 206
 11. Chatham Y Pool Sharks             159  12. Cote Saint-Luc Aquatics         156.5
 13. Nepean Kanata Barracudas          150  14. Unattached-Niagara                140
 15. C A  St-Eustache                  130  16. Windsor Aquatic Club              125
 17. Sudbury Laurentian Swim Club      123  18. Halifax Trojan Aquatic Club       119
 19. Uvic-Pacific Coast Swimming       117  20. Barrie Trojan Swim Club         107.5
 21. Region Of Waterloo Swim Club       95  22. Beast                              94
 23. St. John's Legends                 85  24. Club Warriors                      83
 25. Milton Marlin Swim Team            82  25. Mississauga Swimming               82
 27. Kenora Swimming Sharks             80  28. Club de Natation Samak             75
 29. Les Dauphins de Rimouski           72  29. Guelph Marlin Aq Club              72
 31. Greater Ottawa Kingfish S C        68  32. Richmond Hill Aquatic Club         67
 33. Whitby Dolphins Swim Club          66  34. Cobra Swim Club                    59
 35. Elite                              55  36. Club de Natation Région de Qué     51
 37. Cambridge Aquajets                 47  37. Sarnia Rapids                      47
 39. Hippocampe de St-Hubert            44  39. Thunder Bay Thunderbolts           44
 41. Vancouver Pacific Swim Club        43  42. Uxbridge Swim Club               42.5
 43. Académie de Natation de Montré     42  44. Ajax Aquatic Club                  40
 45. Newmarket Stingrays                38  45. Cadac                              38
 47. Belleville Youth Swim Team         35  48. Club Natation Mustang Boucherv     34
 49. London Aquatic Club                33  50. Rouge et Or-Université Laval       32
 51. Sault Surge Aquatic Team           27  52. Windsor Essex Swim Team            26
 52. Fredericton Aquanaut Swim Team     26  54. Mallards Swim Team                 25
 55. Golden Horseshoe Aquatic Club      23  56. Club de Natation Mégophias         21
 57. Club de Natation St-Hyacinthe      19  58. Club Aquatique les Marlins de      18
 58. Burlington Aquatic Devilrays       18  58. Blenheim Blast Swim Team           18
 61. Wilmot Aquatic Aces                17  62. Ernestown Barracuda Swim Club      16
 62. Swimming Federation of Latvia      16  64. Natation Gatineau                  15
 65. Granite Gators Swim Team            9  65. Équipe de Natation de Cowansvi      9
 65. Swim Apex Aquatic Club              9  68. Roc Swimming                        8
 68. É N  St Lambert                     8  70. Perth Stingrays Aquatic Club        7
 71. Mount Pearl Marlins                 6  71. Groupe Aquatique Mille-Îles-No      6
 73. Lakeshore Swim Club                 5  73. Lmrl Rivière-du-Loup                5
 73. Muskoka Aquatic Club                5  76. Ramac Aquatic Club                  4
 77. Charlottetown Bluephins             3  77. Halton Hills Blue Fins              3
 77. Club de Natation Les Requins d      3