Etobicoke Swim Club                                   22/04/2017 - 7:58 PM
  2017 Canadian Eastern Swimming Championships - 20/04/2017 to 23/04/2017  
 
 Event 30  Men 14-16 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
    Name           Year Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Singh, Sehajvir  01 HYACK             2:11.18    2:05.85         50  
                 30.41      1:02.45 (32.04)
        1:34.82 (32.37)     2:05.85 (31.03)
  2 Gagne, Collyn    00 OAK               2:12.07    2:06.37         30  
                 30.16      1:02.00 (31.84)
        1:34.37 (32.37)     2:06.37 (32.00)
  3 Millette, Charl  00 PCSC              2:12.24    2:07.79         20  
                 30.59      1:02.97 (32.38)
        1:35.64 (32.67)     2:07.79 (32.15)
  4 Stokes, Richie   00 ESWIM             2:11.88    2:08.52         19  
                 31.21      1:04.54 (33.33)
        1:37.22 (32.68)     2:08.52 (31.30)
  5 Boyd, Thomas     01 SLSC              2:10.93    2:10.62         18  
                 30.64      1:03.51 (32.87)
        1:37.07 (33.56)     2:10.62 (33.55)
  6 Gilpin, Jacob    01 EBSC              2:10.66    2:11.41         17  
                 30.59      1:03.12 (32.53)
        1:36.78 (33.66)     2:11.41 (34.63)
  7 Hull, Aidan      01 TSC               2:12.36    2:11.81         16  
                 31.15      1:04.38 (33.23)
        1:37.91 (33.53)     2:11.81 (33.90)
  8 Quirie, David    02 NKB               2:12.07    2:13.14         15  
                 30.09      1:03.59 (33.50)
        1:38.57 (34.98)     2:13.14 (34.57)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Oswald, Brendan  02 WAC               2:15.39    2:10.59         12  
                 31.36      1:04.51 (33.15)
        1:38.10 (33.59)     2:10.59 (32.49)
 10 Robins, Philipp  02 PCSC              2:14.17    2:11.60          9  
                 31.56      1:04.88 (33.32)
        1:38.46 (33.58)     2:11.60 (33.14)
 11 Racine, Benjami  01 NG                2:14.57    2:12.04          8  
                 31.19      1:04.73 (33.54)
        1:38.98 (34.25)     2:12.04 (33.06)
 12 Li, Stanford     02 PCSC              2:13.83    2:12.64          7  
                 31.03      1:04.46 (33.43)
        1:38.53 (34.07)     2:12.64 (34.11)
 13 Hickey, David    01 LAC               2:15.38    2:13.33          6  
                 31.71      1:06.18 (34.47)
        1:40.25 (34.07)     2:13.33 (33.08)
 14 Cox, Mark        02 MUSAC             2:14.24    2:13.98          5  
                 31.78      1:06.34 (34.56)
        1:39.97 (33.63)     2:13.98 (34.01)
 15 Levytskyy, Maks  00 ESWIM             2:15.35    2:14.51          4  
                 31.17      1:04.79 (33.62)
        1:39.63 (34.84)     2:14.51 (34.88)
 16 Smyth, Conor     01 SCAR              2:16.11    2:19.34          3  
                 32.45      1:07.65 (35.20)
        1:43.58 (35.93)     2:19.34 (35.76)
 
 Event 30  Men 17 & Over 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
    Name           Year Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Marois, William  98 CASE              2:07.93    2:03.91         50  
                 28.73        59.75 (31.02)
        1:31.81 (32.06)     2:03.91 (32.10)
  2 Klahsen, Matthe  99 CAJ               2:08.44    2:05.31         30  
                 29.10      1:01.00 (31.90)
        1:33.70 (32.70)     2:05.31 (31.61)
  3 Stehle, Jarod    00 BTSC              2:06.70    2:05.81         20  
                 30.06      1:02.07 (32.01)
        1:34.40 (32.33)     2:05.81 (31.41)
  4 Paquin-Foisy, E  97 ELITE             2:10.86    2:09.51         19  
                 30.57      1:03.70 (33.13)
        1:37.05 (33.35)     2:09.51 (32.46)
  5 Wormald, Lukas   99 ROW               2:11.20    2:10.00         18  
                 31.20      1:04.26 (33.06)
        1:37.88 (33.62)     2:10.00 (32.12)
  6 Lafontaine-Gigu  99 NN                2:11.61    2:10.36         17  
                 30.00      1:02.93 (32.93)
        1:36.63 (33.70)     2:10.36 (33.73)
  7 Pouliot, David   99 CAMQ              2:11.72    2:12.36         16  
                 30.42      1:03.28 (32.86)
        1:37.18 (33.90)     2:12.36 (35.18)
  8 El Bos, Wassim   98 ELITE             2:11.30    2:12.50         15  
                 30.69      1:03.52 (32.83)
        1:37.34 (33.82)     2:12.50 (35.16)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Cumby, Noah      00 SJL               2:12.43    2:10.88         12  
                 30.45      1:04.29 (33.84)
        1:38.69 (34.40)     2:10.88 (32.19)
 10 Pelletier, Eric  00 PCSC              2:12.81    2:12.10          9  
                 30.74      1:03.94 (33.20)
        1:37.98 (34.04)     2:12.10 (34.12)
 11 Houde, Jeremy    97 SAMAK             2:13.67    2:12.12          8  
                 30.96      1:04.80 (33.84)
        1:38.87 (34.07)     2:12.12 (33.25)
 12 Ionescoux-Tremb  00 HIPPO             2:12.74    2:12.20          7  
                 30.56      1:04.13 (33.57)
        1:38.55 (34.42)     2:12.20 (33.65)
 13 Vanherk, Brenda  99 BLEN              2:14.06    2:13.74          6  
                 31.18      1:04.91 (33.73)
        1:39.78 (34.87)     2:13.74 (33.96)
 14 Sosnovik, Danyl  99 PCSC              2:15.44    2:14.76          5  
                 31.62      1:06.24 (34.62)
        1:40.39 (34.15)     2:14.76 (34.37)
 15 McGill, Matt     99 NEW               2:16.51    2:18.59          4  
                 32.47      1:07.72 (35.25)
        1:43.01 (35.29)     2:18.59 (35.58)
 16 Wright, Nichola  99 NEW               2:16.85    2:19.02          3  
                 32.99      1:09.21 (36.22)
        1:44.81 (35.60)     2:19.02 (34.21)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 30                 
 
  1. Pointe-Claire Swim Club        1237.5   2. Island Swimming Club              737
  3. Etobicoke Swimming              720.5   4. Club Aquatique Montréal           715
  5. Hyack Swim Club                 648.5   6. Oakville Aquatic Club             514
  7. Markham Aquatic Club            509.5   8. North York Aquatic Club           410
  9. Neptune Natation                380.5  10. Toronto Swim Club                 374
 11. Chatham Y Pool Sharks             233  12. Nepean Kanata Barracudas          232
 13. Cote Saint-Luc Aquatics         217.5  14. Unattached-Niagara                190
 15. C A  St-Eustache                  180  16. Region Of Waterloo Swim Club      179
 17. Elite                             166  18. Uvic-Pacific Coast Swimming       161
 19. Sudbury Laurentian Swim Club      154  20. Windsor Aquatic Club              149
 20. Beast                             149  22. Halifax Trojan Aquatic Club       147
 23. Barrie Trojan Swim Club         133.5  24. Club Warriors                     131
 25. Club de Natation Samak            103  26. Milton Marlin Swim Team           102
 27. Cambridge Aquajets                101  28. Mississauga Swimming               98
 29. St. John's Legends                 97  30. Vancouver Pacific Swim Club        94
 30. Richmond Hill Aquatic Club         94  32. Whitby Dolphins Swim Club          92
 33. Kenora Swimming Sharks             86  34. Guelph Marlin Aq Club              81
 34. Sarnia Rapids                      81  36. Les Dauphins de Rimouski           80
 37. Thunder Bay Thunderbolts           69  38. Greater Ottawa Kingfish S C        68
 39. Cobra Swim Club                    67  40. Belleville Youth Swim Team         65
 41. Club de Natation Région de Qué     63  42. Hippocampe de St-Hubert            60
 43. Newmarket Stingrays                59  44. Natation Gatineau                  56
 45. Cadac                              55  46. Club Aquatique les Marlins de      54
 47. Uxbridge Swim Club               51.5  48. Club de Natation Mégophias         51
 48. Rouge et Or-Université Laval       51  50. Ajax Aquatic Club                  49
 51. Burlington Aquatic Devilrays       45  52. Golden Horseshoe Aquatic Club      42
 52. Académie de Natation de Montré     42  54. London Aquatic Club                39
 54. Club Natation Mustang Boucherv     39  56. Ernestown Barracuda Swim Club      33
 56. Sault Surge Aquatic Team           33  58. Wilmot Aquatic Aces                32
 59. Windsor Essex Swim Team            31  59. Mallards Swim Team                 31
 61. Granite Gators Swim Team           29  62. Équipe de Natation de Cowansvi     27
 63. Fredericton Aquanaut Swim Team     26  64. Blenheim Blast Swim Team           24
 65. Club de Natation St-Hyacinthe      19  66. Swim Apex Aquatic Club             16
 66. Roc Swimming                       16  66. Swimming Federation of Latvia      16
 69. Muskoka Aquatic Club               13  70. Mount Pearl Marlins                11
 71. Ramac Aquatic Club                 10  72. York Swim Club                      9
 73. É N  St Lambert                     8  74. Perth Stingrays Aquatic Club        7
 75. Hamilton Aquatic Club               6  75. Groupe Aquatique Mille-Îles-No      6
 77. Lakeshore Swim Club                 5  77. Lmrl Rivière-du-Loup                5
 79. Club de Natation Bleu et Or         4  80. W. Ross Macdonald Swimming          3
 80. Club de Natation Les Requins d      3  80. Scarborough Swim Club               3
 80. Charlottetown Bluephins             3  80. Halton Hills Blue Fins              3