Swimming Canada                                        4/14/2018 - 7:23 PM
    2018 Speedo Eastern Canadian Championships - 4/12/2018 to 4/15/2018    
 
 Event 26  Men 14-16 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Liendo, Joshua         15 NYAC                55.22      54.07   50  
    r:+0.65  25.18        54.07 (28.89)
  2 Tejada, Gabriel        16 OTTSC               58.59      57.88   30  
    r:+0.63  26.40        57.88 (31.48)
  3 Sava, Michael          15 RAMAC               58.94      58.16   20  
    r:+0.67  27.29        58.16 (30.87)
  4 Nadeau, Lambert        16 SAMAK               58.94      58.40   19  
    r:+0.66  26.95        58.40 (31.45)
  5 Fernando, Dillon       14 RAMAC               59.04      58.57   18  
             27.39        58.57 (31.18)
  6 Plourde, Matis         16 HIPPO               58.86      58.67   16.5
    r:+0.57  27.18        58.67 (31.49)
  6 Bailey, Michael        16 NYAC                59.32      58.67   16.5
    r:+0.64  27.27        58.67 (31.40)
  8 Lau, Alvin             16 MST~                59.02      58.82   15  
    r:+0.65  27.39        58.82 (31.43)
  9 Wang, Colin            16 MSSAC               59.46      59.12   14  
    r:+0.60  27.14        59.12 (31.98)
 10 Judson, Jacob          16 OAK                 59.46    1:00.02   13  
    r:+0.70  27.89      1:00.02 (32.13)
 
                            === B - Final ===                            
 
 11 Caux, William          16 CASE                59.61      58.74   12  
    r:+0.69  27.59        58.74 (31.15)
 12 Hébert, Félix          16 CNQ               1:00.06      58.88    9  
    r:+0.71  27.41        58.88 (31.47)
 13 Park, Kevin            15 CREST               59.46      59.02    8  
    r:+0.62  28.13        59.02 (30.89)
 14 Morin, Felix-Antoine   16 SHER                59.56      59.21    7  
    r:+0.69  27.72        59.21 (31.49)
 15 Holt, Ben              16 HHBF                59.93      59.75    6  
    r:+0.67  27.50        59.75 (32.25)
 16 Florea, Christian      15 MSSAC               59.51      59.87    5  
    r:+0.59  27.87        59.87 (32.00)
 17 Brooks, Noah           16 BYST                59.73      59.95    4  
    r:+0.71  27.86        59.95 (32.09)
 18 Burton, Russell        14 GMAC                59.74    1:00.69    3  
    r:+0.72  28.15      1:00.69 (32.54)
 19 Gallant, Jacob         15 FAST                59.70    1:01.92    2  
    r:+0.79  29.22      1:01.92 (32.70)
 20 DeGraaf, Quinn         15 WAC               1:00.17    1:02.45    1  
    r:+0.80  28.53      1:02.45 (33.92)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 21 Langman, Kelton        15 CW                1:00.19             
     r:0.62  28.22      1:00.19 (31.97)
 22 Groisman, Jonathan     15 VAC               1:00.20             
     r:0.63  27.63      1:00.20 (32.57)
 23 Milanovich, Alexander  16 ESWIM             1:00.24             
     r:0.73  27.16      1:00.24 (33.08)
 24 Sanderson, Dalton      16 WAAC              1:00.34             
     r:0.65  27.61      1:00.34 (32.73)
 25 Cox, Mark              15 MUSAC             1:00.45             
     r:0.74  28.01      1:00.45 (32.44)
 25 Henderson, Toby        15 GGST              1:00.45             
     r:0.74  27.73      1:00.45 (32.72)
 27 Belkhelladi, Yanis     16 ELITE             1:00.46             
     r:0.60  27.78      1:00.46 (32.68)
 28 McDonald, Thomas       14 GMAC              1:00.47             
     r:0.64  27.79      1:00.47 (32.68)
 29 Labrie, Alex           16 CNDR              1:00.48             
     r:0.66  28.41      1:00.48 (32.07)
 30 Antonen, Eric          16 TSC               1:00.54             
     r:0.74  28.59      1:00.54 (31.95)
 31 Bird, Liam             15 ESWIM             1:00.60             
     r:0.70  28.40      1:00.60 (32.20)
 32 Okugawa, Asahi         15 SCAR              1:00.75             
     r:0.68  28.53      1:00.75 (32.22)
 33 Boksmati, Mohamed      16 BROCK             1:00.81             
     r:0.62  28.07      1:00.81 (32.74)
 34 Maximenco, Maxim       15 PCSC              1:00.82             
     r:0.63  28.55      1:00.82 (32.27)
 35 Suen, Matthew          16 MST~              1:00.85             
     r:0.67  28.52      1:00.85 (32.33)
 36 Ortiz, Pablo           15 COBRA             1:00.92             
     r:0.75  28.05      1:00.92 (32.87)
 37 Gonzalez Martinez, Ge  15 CNSH              1:01.20             
     r:0.59  28.85      1:01.20 (32.35)
 38 Placek, Ethan          16 WD                1:01.32             
     r:0.68  28.66      1:01.32 (32.66)
 38 Boden, Alex            14 GHAC              1:01.32             
     r:0.76  28.21      1:01.32 (33.11)
 40 Jean, Eric             15 CNBO              1:01.34             
     r:0.71  29.14      1:01.34 (32.20)
 41 Loewen, Benjamin       14 CREST             1:01.37             
     r:0.70  28.92      1:01.37 (32.45)
 42 Alaoui, Akram          15 CAMO              1:01.40             
     r:0.74  28.75      1:01.40 (32.65)
 42 Guthro, Matthew        15 MMST              1:01.40             
     r:0.68  28.48      1:01.40 (32.92)
 44 Bush, Craig            14 SWAT              1:01.45             
     r:0.67  28.55      1:01.45 (32.90)
 45 Cormier, Sam           16 LAC               1:01.46             
     r:0.71  28.55      1:01.46 (32.91)
 46 Goren, Jack            15 NYAC              1:01.52             
     r:0.66  28.34      1:01.52 (33.18)
 47 Landry, Nathan         15 CW                1:01.59             
     r:0.65  28.85      1:01.59 (32.74)
 48 Boucher, Charles-Anto  16 GAMIN             1:01.60             
     r:0.69  27.57      1:01.60 (34.03)
 49 Beckstead-Holman, Mar  14 GMAC              1:01.89             
     r:0.70  28.96      1:01.89 (32.93)
 49 Bull, Cormac           14 SJL               1:01.89             
     r:0.65  28.95      1:01.89 (32.94)
 51 Bourbonniere, Nichola  15 HTAC              1:01.90             
     r:0.75  28.85      1:01.90 (33.05)
 52 Pond, Miguel           14 MPM               1:02.14             
     r:0.63  29.12      1:02.14 (33.02)
 53 Kuzak, Zachary         14 PCSC              1:02.26             
     r:0.72  29.09      1:02.26 (33.17)
 54 Mills, Emmett          14 GCAC              1:02.39             
     r:0.76  28.60      1:02.39 (33.79)
 55 Campbell, Colin        14 GMAC              1:02.74             
     r:0.72  28.51      1:02.74 (34.23)
 56 Duncan-Snobel, Finn    14 OAK               1:02.82             
     r:0.69  29.79      1:02.82 (33.03)
 57 Lussier, Alexis        14 CNBF              1:03.25             
     r:0.57  29.53      1:03.25 (33.72)
 58 Courchesne, Étienne    14 MEGO              1:03.37             
     r:0.74  29.39      1:03.37 (33.98)
 59 Beckstead-Holman, Wil  14 GMAC              1:03.45             
     r:0.61  29.55      1:03.45 (33.90)
 60 Neuman, Sean           14 GGST              1:03.98             
     r:0.80  29.53      1:03.98 (34.45)
 61 Bracho, Quitze         14 CW                1:04.04             
     r:0.67  29.62      1:04.04 (34.42)
 62 Dyke-Elliott, Ethan    16 RHAC              1:04.42             
     r:0.79  29.54      1:04.42 (34.88)
 63 Caron, Jérémie         14 CAMO              1:06.60             
     r:0.76  30.73      1:06.60 (35.87)
 -- Tong, Eric             15 MAC                   NS              
 -- Robins, Philippe       15 PCSC                  NS              
 
 Event 26  Men 17 & Over 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Goin, Emil             19 PCSC                56.61      55.94   50  
    r:+0.66  26.23        55.94 (29.71)
  2 Fournier, Maxime       19 RED                 56.64      56.44   30  
    r:+0.73  26.38        56.44 (30.06)
  3 Yang, Ray              17 ESWIM               57.67      56.63   20  
    r:+0.68  26.81        56.63 (29.82)
  4 Marois, William        19 CASE                56.98      56.79   19  
    r:+0.67  26.44        56.79 (30.35)
  5 Mckervill, Padric      17 CNBO                57.50      57.40   18  
    r:+0.74  26.26        57.40 (31.14)
  6 Millette, Charles      17 PCSC                57.49      57.48   17  
    r:+0.76  27.09        57.48 (30.39)
  7 Jiwa, Rafik The Machi  17 BYST                58.47      57.71   16  
    r:+0.74  27.22        57.71 (30.49)
  8 Alejado, Brenan        18 HAC                 57.90      57.86   15  
    r:+0.49  27.31        57.86 (30.55)
  9 Lacroix, Brandon       17 NG                  57.98      58.20   14  
    r:+0.72  26.75        58.20 (31.45)
 10 Lafontaine-Giguère, T  18 NN                  57.93      58.69   13  
    r:+0.66  26.74        58.69 (31.95)
 
                            === B - Final ===                            
 
 11 Sosnovik, Danylo       18 PCSC                58.54      58.47   12  
    r:+0.71  27.45        58.47 (31.02)
 12 Kirouac, Simon         17 CAMO                58.53      58.70    9  
    r:+0.76  27.58        58.70 (31.12)
 13 Grillo, Kristi         17 RAMAC               59.59      58.75    8  
    r:+0.75  27.44        58.75 (31.31)
 14 Offman, Eli            17 TSC                 59.48      58.91    7  
    r:+0.70  27.65        58.91 (31.26)
 15 Hussey, Patrick        17 PCSC                59.47      58.97    6  
    r:+0.68  27.82        58.97 (31.15)
 16 Godolphin, Bernard     18 SAMAK               59.32      59.55    5  
    r:+0.64  27.43        59.55 (32.12)
 17 Plackoski, Aleks       18 HHBF                59.01      59.60    4  
    r:+0.70  27.68        59.60 (31.92)
 18 Gélinas, Vincent       17 MEGO              1:00.07      59.75    3  
    r:+0.61  27.63        59.75 (32.12)
 19 Dixon, Ryan            17 OOSC                59.94    1:00.33    2  
    r:+0.65  27.65      1:00.33 (32.68)
 20 Desjarlais, Liam       22 NN                  59.58    1:00.97    1  
    r:+0.70  28.34      1:00.97 (32.63)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 10 Aylward, Graeme        18 MMST                58.19             
     r:0.71  27.16        58.19 (31.03)
 22 Iveson-Marr, Christia  17 ROW               1:00.23             
     r:0.65  27.89      1:00.23 (32.34)
 23 Elliots10sb9sm10, Ale  21 ROW/*6,12+        1:01.28             
     r:0.66  28.75      1:01.28 (32.53)
 24 Després, Julien-Manue  18 CAMO              1:01.73             
     r:0.77  28.44      1:01.73 (33.29)
 -- Walker, Connor         17 MAC                   NS              
 
                 Combined Team Scores - Through Event 26                 
 
  1. Pointe-Claire Swim Club        1824.5   2. Etobicoke Swimming                935
  3. Club Aquatique Montréal           831   4. Toronto Swim Club                 803
  5. Neptune Natation                  738   6. Oakville Aquatic Club             636
  7. North York Aquatic Club         537.5   8. Natation Gatineau                 349
  9. Greater Ottawa Kingfish S C       335  10. Mississauga Swimming              253
 11. Codiac Vikings Aquatic Club       243  12. Chatham Y Pool Sharks             242
 13. Windsor Aquatic Club            236.5  14. Cote Saint-Luc Aquatics           234
 15. Club de Natation Samak            180  16. Guelph Marlin Aq Club           177.5
 17. C A  St-Eustache                173.5  18. Markham Aquatic Club              163
 19. Fredericton Aquanaut Swim Team    162  20. Elite                           156.5
 21. Richmond Hill Aquatic Club      136.5  22. Nepean Kanata Barracudas          132
 23. Milton Marlin Swim Team           124  24. Ottawa Swim Club                  105
 25. Les Dauphins de Rimouski          104  26. Sault Surge Aquatic Team          100
 27. Sudbury Laurentian Swim Club       99  28. Golden Horseshoe Aquatic Club      98
 29. Ajax Aquatic Club                  88  30. Club de Natation Région de Qué     82
 31. Burlington Aquatic Devilrays       81  32. St John's Legends                  76
 32. Mount Pearl Marlins                76  34. É N  St Lambert                    72
 35. Club de Natation Les Requins d     68  36. Cambridge Aquajets                 67
 37. Barrie Trojan Swim Club            66  38. Hamilton Aquatic Club              63
 39. Club Warriors                      60  40. Swim Apex Aquatic Club             56
 41. Uxbridge Swim Club                 54  41. Ramac Aquatic Club                 54
 43. Club de Natation Mégophias         53  44. Mallards Swim Team                 49
 45. Whitby Dolphins Swim Club          48  46. Belleville Youth Swim Team         47
 47. Club de Natation Bleu et Or      46.5  48. Halton Hills Blue Fins             44
 49. Ducks Swimming                     41  50. Cobra Swim Club                    40
 50. Granite Gators Swim Team           40  52. Crest Swimming                     38
 53. Club de Natation St-Hyacinthe      36  54. Region Of Waterloo Swim Club     34.5
 55. C N  Dollard-des-Ormeaux           33  55. The Dorado Stars Swim Club         33
 57. Unattached                         32  57. Ernestown Barracuda Swim Club      32
 57. Natare West London                 32  60. Windsor Essex Swim Team            28
 61. Blenheim Blast Swim Team           27  62. Hippocampe de St-Hubert          21.5
 63. Orangeville Otters Swim Club       20  63. Trent Torpedoes Swim Club          20
 65. Scarborough Swim Club              19  66. Brock Niagara Aquatics             17
 67. Unik                               15  68. Upper Canada Swim Club             14
 69. Muskoka Aquatic Club               13  69. Wilmot Aquatic Aces                13
 71. Groupe Aquatique Mille-Îles-No     11  72. Wolfville Triton Swim Club       10.5
 73. Saint John & Fundy Swim Club       10  73. Norfolk Hammerheads Aquatic Cl     10
 75. Halifax Trojan Aquatic Club         9  76. Club de Natation de Sherbrooke    8.5
 77. Cfb North Bay Thunderbirds          8  78. Lmrl Rivière-du-Loup                7
 78. Middlesex Swimming                  7  80. Charlottetown Bluephins             6
 80. Club Natation Mustang Boucherv      6  82. Club de Natation Torpille           5
 83. Sackville Waves Aquatic Team        4  83. Sarnia Rapids                       4
 83. Vaughan Aquatic Club                4  86. Newmarket Stingrays                 3
 86. Truro Centurion Swim Club           3  88. Club Nautilus de Matane             2
 88. Perth Stingrays Aquatic Club        2