Swimming Canada                                        4/15/2018 - 8:12 PM
    2018 Speedo Eastern Canadian Championships - 4/12/2018 to 4/15/2018    
 
 Event 36  Men 14-16 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Liendo, Joshua         15 NYAC              2:07.70    2:06.14   50  
    r:+0.71  27.89      1:00.11 (32.22)
        1:33.08 (32.97)     2:06.14 (33.06)
  2 Oswald, Brendan        15 WAC               2:09.93    2:08.03   30  
    r:+0.70  29.00      1:01.67 (32.67)
        1:34.74 (33.07)     2:08.03 (33.29)
  3 Sava, Michael          15 RAMAC             2:09.50    2:08.25   20  
    r:+0.70  28.28      1:01.69 (33.41)
        1:35.00 (33.31)     2:08.25 (33.25)
  4 Lau, Alvin             16 MST~              2:10.01    2:10.46   19  
    r:+0.70  28.73      1:02.37 (33.64)
        1:35.85 (33.48)     2:10.46 (34.61)
  5 Park, Kevin            15 CREST             2:12.00    2:11.33   18  
    r:+0.63  29.92      1:03.95 (34.03)
        1:38.16 (34.21)     2:11.33 (33.17)
  6 Florea, Christian      15 MSSAC             2:12.18    2:11.47   17  
    r:+0.63  29.11      1:02.61 (33.50)
        1:36.55 (33.94)     2:11.47 (34.92)
  7 Loewen, Benjamin       14 CREST             2:12.68    2:12.21   16  
    r:+0.55  29.89      1:04.37 (34.48)
        1:38.46 (34.09)     2:12.21 (33.75)
  8 Irsik, Norbi           16 NYAC              2:13.10    2:12.84   15  
    r:+0.76  29.19      1:03.32 (34.13)
        1:37.56 (34.24)     2:12.84 (35.28)
  9 Maximenco, Maxim       15 PCSC              2:13.18    2:15.08   14  
    r:+0.68  29.21      1:02.85 (33.64)
        1:38.23 (35.38)     2:15.08 (36.85)
 10 Savelyev, Pavel        16 ESWIM             2:13.14    2:15.39   13  
    r:+0.71  29.66      1:03.32 (33.66)
        1:38.16 (34.84)     2:15.39 (37.23)
 
                            === B - Final ===                            
 
 11 Gallant, Jacob         15 FAST              2:14.86    2:11.15   12  
    r:+0.82  29.42      1:03.39 (33.97)
        1:37.43 (34.04)     2:11.15 (33.72)
 12 Judson, Jacob          16 OAK               2:13.84    2:13.80    9  
    r:+0.70  28.95      1:03.11 (34.16)
        1:38.03 (34.92)     2:13.80 (35.77)
 13 Holt, Ben              16 HHBF              2:14.93    2:14.17    8  
    r:+0.72  29.10      1:03.37 (34.27)
        1:38.94 (35.57)     2:14.17 (35.23)
 14 Li, Stanford           15 PCSC              2:16.35    2:14.20    7  
    r:+0.64  29.29      1:03.06 (33.77)
        1:38.49 (35.43)     2:14.20 (35.71)
 15 Boden, Alex            14 GHAC              2:16.83    2:14.76    6  
    r:+0.78  29.66      1:04.17 (34.51)
        1:39.50 (35.33)     2:14.76 (35.26)
 16 Brown, Eric            15 PCSC              2:16.72    2:15.19    5  
    r:+0.54  30.05      1:04.23 (34.18)
        1:39.83 (35.60)     2:15.19 (35.36)
 17 Strople, Alex          15 OAK               2:16.35    2:16.07    4  
    r:+0.72  30.66      1:05.99 (35.33)
        1:41.07 (35.08)     2:16.07 (35.00)
 18 Antonen, Eric          16 TSC               2:15.76    2:16.13    3  
    r:+0.74  29.55      1:03.59 (34.04)
        1:39.75 (36.16)     2:16.13 (36.38)
 19 Beckstead-Holman, Mar  14 GMAC              2:17.35    2:16.88    2  
    r:+0.71  29.70      1:04.59 (34.89)
        1:40.49 (35.90)     2:16.88 (36.39)
 20 Sanderson, Dalton      16 WAAC              2:17.21    2:20.99    1  
    r:+0.71  30.36      1:06.51 (36.15)
        1:43.22 (36.71)     2:20.99 (37.77)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  8 Suen, Matthew          16 MST~              2:12.75             
     r:0.66  29.48      1:02.94 (33.46)
        1:37.72 (34.78)     2:12.75 (35.03)
 12 Landry, Nathan         15 CW                2:13.64             
     r:0.63  30.60      1:04.95 (34.35)
        1:39.69 (34.74)     2:13.64 (33.95)
 23 Morin, Felix-Antoine   16 SHER              2:17.71             
     r:0.69  29.45      1:03.79 (34.34)
        1:39.74 (35.95)     2:17.71 (37.97)
 24 Wheatcroft, Thomas     16 TSC               2:17.73             
     r:0.76  30.00      1:05.55 (35.55)
        1:40.63 (35.08)     2:17.73 (37.10)
 25 Tejada, Gabriel        16 OTTSC             2:18.10             
     r:0.63  28.16      1:02.70 (34.54)
        1:38.67 (35.97)     2:18.10 (39.43)
 26 Cyr Bouchard, Antoine  16 NG                2:18.32             
     r:0.64  29.57      1:04.75 (35.18)
        1:40.70 (35.95)     2:18.32 (37.62)
 27 Guthro, Matthew        15 MMST              2:18.45             
     r:0.73  30.50      1:05.88 (35.38)
        1:42.42 (36.54)     2:18.45 (36.03)
 28 Bush, Craig            14 SWAT              2:18.50             
     r:0.69  30.51      1:06.31 (35.80)
        1:41.43 (35.12)     2:18.50 (37.07)
 29 Mills, Emmett          14 GCAC              2:18.57             
     r:0.76  29.54      1:04.93 (35.39)
        1:41.81 (36.88)     2:18.57 (36.76)
 30 Dhanju, Jovan          15 MSSAC             2:18.72             
     r:0.71  30.01      1:05.05 (35.04)
        1:41.15 (36.10)     2:18.72 (37.57)
 31 Campbell, Colin        14 GMAC              2:18.77             
     r:0.71  30.50      1:06.73 (36.23)
        1:41.90 (35.17)     2:18.77 (36.87)
 32 Goren, Jack            15 NYAC              2:18.92             
     r:0.67  30.10      1:04.90 (34.80)
        1:40.77 (35.87)     2:18.92 (38.15)
 32 Vigneault, Cédrik      15 CASE              2:18.92             
     r:0.69  30.16      1:05.92 (35.76)
        1:42.23 (36.31)     2:18.92 (36.69)
 34 McDonald, Thomas       14 GMAC              2:19.02             
     r:0.67  29.86      1:05.19 (35.33)
        1:41.89 (36.70)     2:19.02 (37.13)
 35 Cox, Mark              15 MUSAC             2:19.12             
     r:0.72  29.86      1:05.35 (35.49)
        1:41.77 (36.42)     2:19.12 (37.35)
 36 Bird, Liam             15 ESWIM             2:19.19             
     r:0.78  29.82      1:05.10 (35.28)
        1:41.32 (36.22)     2:19.19 (37.87)
 37 Bailey, Michael        16 NYAC              2:19.49             
     r:0.71  30.40      1:05.43 (35.03)
        1:41.56 (36.13)     2:19.49 (37.93)
 38 Tucker, Finn           16 OTTSC             2:19.78             
     r:0.72  30.36      1:05.68 (35.32)
        1:42.70 (37.02)     2:19.78 (37.08)
 39 Robins, Philippe       15 PCSC              2:20.30             
     r:0.69  29.57      1:04.25 (34.68)
        1:41.54 (37.29)     2:20.30 (38.76)
 40 Duncan-Snobel, Finn    14 OAK               2:20.34             
     r:0.71  31.00      1:06.53 (35.53)
        1:43.29 (36.76)     2:20.34 (37.05)
 41 Aubin, Jeremi          14 SLSC              2:20.45             
     r:0.68  31.28      1:06.45 (35.17)
        1:42.52 (36.07)     2:20.45 (37.93)
 42 Langman, Kelton        15 CW                2:20.58             
     r:0.64  30.36      1:06.01 (35.65)
        1:42.84 (36.83)     2:20.58 (37.74)
 43 MacMillan, Thomas      15 PERTH             2:20.72             
     r:0.79  31.11      1:06.44 (35.33)
        1:43.52 (37.08)     2:20.72 (37.20)
 44 Poupart, Xavier        16 DDO               2:20.74             
     r:0.71  29.35      1:02.91 (33.56)
        1:39.32 (36.41)     2:20.74 (41.42)
 45 Pond, Miguel           14 MPM               2:20.81             
     r:0.63  29.86      1:05.14 (35.28)
        1:41.88 (36.74)     2:20.81 (38.93)
 46 Beckstead-Holman, Wil  14 GMAC              2:21.68             
     r:0.62  30.99      1:07.16 (36.17)
        1:44.36 (37.20)     2:21.68 (37.32)
 47 Lajoie, Griffin        14 TSC               2:21.73             
     r:0.74  31.10      1:07.03 (35.93)
        1:43.96 (36.93)     2:21.73 (37.77)
 48 Hébert, Félix          16 CNQ               2:21.84             
     r:0.71  29.40      1:05.33 (35.93)
        1:43.32 (37.99)     2:21.84 (38.52)
 49 Karlov, Evan           14 AAC               2:22.43             
     r:0.72  30.64      1:07.45 (36.81)
        1:45.11 (37.66)     2:22.43 (37.32)
 50 Ireland, Kevin         14 MSSAC             2:22.89             
     r:0.77  32.02      1:07.86 (35.84)
        1:44.82 (36.96)     2:22.89 (38.07)
 51 Gonzalez Martinez, Ge  15 CNSH              2:23.05             
     r:0.66  30.04      1:05.81 (35.77)
        1:43.79 (37.98)     2:23.05 (39.26)
 52 Lecavalier, Marc-Oliv  14 SAMAK             2:23.14             
     r:0.66  30.92      1:07.31 (36.39)
        1:44.92 (37.61)     2:23.14 (38.22)
 53 Bourbonniere, Nichola  15 HTAC              2:23.40             
     r:0.84  30.26      1:06.19 (35.93)
        1:43.99 (37.80)     2:23.40 (39.41)
 54 Tom, Ryan              14 SLSC              2:24.00             
     r:0.68  32.83      1:08.86 (36.03)
        1:46.02 (37.16)     2:24.00 (37.98)
 55 Nowak, Matthew         14 AAC               2:24.42             
     r:0.81  31.70      1:08.13 (36.43)
        1:45.62 (37.49)     2:24.42 (38.80)
 56 McKay, Caleb           15 PCSC              2:25.52             
     r:0.70  31.39      1:08.32 (36.93)
        1:46.68 (38.36)     2:25.52 (38.84)
 57 Pietrantonio, Ben      14 HAC               2:26.48             
     r:0.68  31.14      1:09.04 (37.90)
        1:47.61 (38.57)     2:26.48 (38.87)
 58 Bracho, Quitze         14 CW                2:30.29             
     r:0.76  30.27      1:06.94 (36.67)
        1:47.35 (40.41)     2:30.29 (42.94)
 59 Fernando, Dillon       14 RAMAC             2:32.35             
     r:0.82  33.10      1:12.33 (39.23)
        1:54.61 (42.28)     2:32.35 (37.74)
 -- Paz, Andres            15 CW                    NS              
 -- Celsi, Damian          15 TSC                   NS              
 
 Event 36  Men 17 & Over 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Yang, Ray              17 ESWIM             2:08.10    2:04.45   50  
    r:+0.71  28.03        59.75 (31.72)
        1:32.32 (32.57)     2:04.45 (32.13)
  2 Millette, Charles      17 PCSC              2:06.87    2:04.54   30  
    r:+0.67  27.78        59.17 (31.39)
        1:31.39 (32.22)     2:04.54 (33.15)
  3 Jiwa, Rafik The Machi  17 BYST              2:07.50    2:05.49   20  
    r:+0.75  27.95        59.55 (31.60)
        1:32.02 (32.47)     2:05.49 (33.47)
  4 Nickerson, Judson      17 WD                2:09.42    2:07.48   19  
    r:+0.78  28.48      1:01.33 (32.85)
        1:34.06 (32.73)     2:07.48 (33.42)
  5 McRae, Robert          17 PCSC              2:09.87    2:09.05   18  
    r:+0.72  28.90      1:02.16 (33.26)
        1:35.63 (33.47)     2:09.05 (33.42)
  6 Mckervill, Padric      17 CNBO              2:11.47    2:10.46   17  
    r:+0.75  27.79      1:00.66 (32.87)
        1:34.76 (34.10)     2:10.46 (35.70)
  7 Sosnovik, Danylo       18 PCSC              2:09.24    2:11.01   16  
    r:+0.70  28.67      1:01.81 (33.14)
        1:36.37 (34.56)     2:11.01 (34.64)
  8 Wormald, Lukas         18 OAK               2:12.81    2:11.27   15  
    r:+0.70  28.64      1:01.91 (33.27)
        1:36.10 (34.19)     2:11.27 (35.17)
  9 Hussey, Patrick        17 PCSC              2:11.58    2:11.61   14  
    r:+0.73  28.34      1:01.72 (33.38)
        1:36.38 (34.66)     2:11.61 (35.23)
 10 Douglas, Kyle          18 PCSC              2:09.71    2:12.17   13  
    r:+0.69  28.76      1:02.06 (33.30)
        1:36.84 (34.78)     2:12.17 (35.33)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  1 Goin, Emil             19 PCSC              2:06.43             
     r:0.71  27.89        59.49 (31.60)
        1:32.15 (32.66)     2:06.43 (34.28)
 11 Alejado, Brenan        18 HAC               2:12.38             
     r:0.65  28.80      1:02.95 (34.15)
        1:37.33 (34.38)     2:12.38 (35.05)
 13 Fournier, Maxime       19 RED               2:12.92             
     r:0.62  28.36      1:00.85 (32.49)
        1:35.80 (34.95)     2:12.92 (37.12)
 14 Vanherk, Brendan       18 BLEN              2:14.61             
     r:0.66  29.02      1:03.10 (34.08)
        1:38.16 (35.06)     2:14.61 (36.45)
 15 Rexha, Besjon          17 ESWIM             2:14.62             
     r:0.82  30.17      1:03.88 (33.71)
        1:38.56 (34.68)     2:14.62 (36.06)
 16 Lacroix, Brandon       17 NG                2:15.21             
     r:0.60  28.42      1:02.64 (34.22)
        1:38.15 (35.51)     2:15.21 (37.06)
 17 Pedneault, Joel        17 RL                2:15.26             
     r:0.68  29.11      1:02.38 (33.27)
        1:37.81 (35.43)     2:15.26 (37.45)
 18 Dixon, Ryan            17 OOSC              2:15.40             
     r:0.68  29.17      1:03.23 (34.06)
        1:38.85 (35.62)     2:15.40 (36.55)
 19 Paciagiu, Eric         17 JDSS              2:15.84             
     r:0.61  28.90      1:03.21 (34.31)
        1:38.77 (35.56)     2:15.84 (37.07)
 20 Chaput, Hugo           20 DDO               2:16.15             
     r:0.76  30.43      1:04.81 (34.38)
        1:40.22 (35.41)     2:16.15 (35.93)
 21 Desjarlais, Liam       22 NN                2:16.30             
     r:0.84  29.04      1:03.50 (34.46)
        1:40.08 (36.58)     2:16.30 (36.22)
 22 Stokes, Richie         17 ESWIM             2:16.60             
     r:0.76  29.81      1:03.95 (34.14)
        1:39.67 (35.72)     2:16.60 (36.93)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 36                 
 
  1. Pointe-Claire Swim Club        2446.5   2. Etobicoke Swimming               1355
  3. Toronto Swim Club                1127   4. Oakville Aquatic Club            1081
  5. Club Aquatique Montréal         956.5   6. Neptune Natation                  898
  7. North York Aquatic Club         727.5   8. Greater Ottawa Kingfish S C       439
  9. Natation Gatineau                 368  10. Mississauga Swimming              364
 11. Chatham Y Pool Sharks             302  12. Windsor Aquatic Club            296.5
 13. Codiac Vikings Aquatic Club       263  14. Cote Saint-Luc Aquatics           260
 15. C A  St-Eustache                255.5  16. Guelph Marlin Aq Club           232.5
 17. Elite                           226.5  18. Club de Natation Samak            225
 19. Richmond Hill Aquatic Club        182  20. Fredericton Aquanaut Swim Team    174
 21. Nepean Kanata Barracudas          164  22. Markham Aquatic Club              163
 23. Milton Marlin Swim Team           154  24. Golden Horseshoe Aquatic Club     153
 25. Les Dauphins de Rimouski          134  26. Club de Natation Région de Qué    128
 27. Ajax Aquatic Club                 127  28. É N  St Lambert                   122
 29. Ottawa Swim Club                  109  29. Sudbury Laurentian Swim Club      109
 31. Sault Surge Aquatic Team          106  32. Burlington Aquatic Devilrays      100
 33. St John's Legends                  98  34. Club de Natation Mégophias         89
 35. Cambridge Aquajets                 85  36. Whitby Dolphins Swim Club          83
 37. Mount Pearl Marlins                76  38. Ramac Aquatic Club                 74
 39. Swim Apex Aquatic Club             73  40. Crest Swimming                     72
 40. Uxbridge Swim Club                 72  42. Barrie Trojan Swim Club            69
 43. Club de Natation Les Requins d     68  43. Mallards Swim Team                 68
 45. Belleville Youth Swim Team         67  46. Region Of Waterloo Swim Club     64.5
 47. Club de Natation Bleu et Or      63.5  48. Hamilton Aquatic Club              63
 49. Club Warriors                      60  50. Ducks Swimming                     59
 51. Halton Hills Blue Fins             52  52. Cobra Swim Club                    49
 53. Blenheim Blast Swim Team           47  54. Ernestown Barracuda Swim Club      44
 55. Windsor Essex Swim Team            43  55. Granite Gators Swim Team           43
 57. Trent Torpedoes Swim Club          36  57. Club de Natation St-Hyacinthe      36
 59. The Dorado Stars Swim Club         33  59. C N  Dollard-des-Ormeaux           33
 61. Natare West London                 32  61. Unattached                         32
 63. Upper Canada Swim Club             28  64. Halifax Trojan Aquatic Club        27
 65. Hippocampe de St-Hubert          21.5  66. Orangeville Otters Swim Club       21
 67. Newmarket Stingrays                19  67. Scarborough Swim Club              19
 67. London Aquatic Club                19  70. Saint John & Fundy Swim Club       18
 71. Brock Niagara Aquatics             17  72. Middlesex Swimming                 16
 72. Groupe Aquatique Mille-Îles-No     16  74. Unik                               15
 75. Wilmot Aquatic Aces                14  76. Muskoka Aquatic Club               13
 77. Wolfville Triton Swim Club       10.5  78. Lmrl Rivière-du-Loup               10
 78. Norfolk Hammerheads Aquatic Cl     10  80. Club de Natation Torpille           9
 81. Club de Natation de Sherbrooke    8.5  82. Cfb North Bay Thunderbirds          8
 82. Charlottetown Bluephins             8  84. Carleton Place Water Dragons        7
 85. Club Natation Mustang Boucherv      6  85. Club Natation Haut-Richelieu        6
 87. Sackville Waves Aquatic Team        4  87. Sarnia Rapids                       4
 87. Vaughan Aquatic Club                4  90. Truro Centurion Swim Club           3
 91. Club Nautilus de Matane             2  91. Perth Stingrays Aquatic Club        2
 93. Dorval Swim Club                    1